Mandopop jest to…

Mandopop jest to…

Zacznijmy najpierw od samego nazewnictwa. W chińskim tradycyjnym zapiszemy: 華語流行音樂, w uproszczonym chińskim będzie to: 华语流行音乐. Dla tych, ktorzy nie ogarniają chińskiego pisma z pomocą może przyjść pinyin: Huá Yǔ Liú Xíng Yīn Yuè. A dla całej reszty jest znany jako mandopop.

Co to jest ten mandopop? Otóż jest to mandaryńska muzyka popularna, w skrócie  mandopop, (dochodzimy do meritum) – czyli odmiana popu związanego z dialektem chińskiego, który nazywa się mandaryńskim.

Co jest charakterystyczne dla mandopopu? Niewtajemniczeni mogą być bardzo zaskoczeni bowiem choć chińskie piosenki nie kończą się na jednej zwrtoce to… W drugiej czy trzeciej zwrotce będą bardzo często powatrzane te same słowa, które słyszeliśmy w pierwszej… Muzyka gra dalej, słyszmy inną melodię, ale słowa te same. Jeśli chcecie sprawdzić prawdziwość tych słów odszukajcie np. piosenkę JJ Lina pt. Di ji ge yi bai tian (po polsku Jak długo trwa sto dni…?) i przekonajcie się sami. Tekst jest piękny, ale krótki i ciągle kilka tych samych wersów powtarza nam JJ.

Pop po chińsku. Wszyscy wiemy czym jest pop. Chińska odmiana popu, można też powiedzieć pop po chińsku, oznaczana jest jako c-pop. Mandopop jest jednym z podgatunków c-popu. Obok mandopopu występuje także cantopop.

Pierwsze ślady tzw. muzyki na czasie, inaczej zwanej przez nas muzyką popularną pojawiły się tam w 1920 roku. Wówczas chińskie piosenki pop nazywano shidaiqu. I to właśnie shidaiqu jest macierzą chińskiego popu.

Teraz przychodzi kolej, aby określić miejsce, które było takim centrum showbiznesu muycznego. Otóż mieściło się w znanym Sznaghaju. Jednak długo nim nie pozostał. Bowiem z powstaniem Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku rząd oznaczył pop tzw. żółtym kolorem (w Chinach wiąże się z pornografią lub czymś negatywnym). W związku z tym cały przemysl przeniósł się na Tajwan (o tajwańskiej odmianie popu innym razem napiszę, bowiem wywodzi się on z tradycji japońskiej – enka).

Cantopop zwalczano na rzecz manodopopu.  Na szczęśćie na scenie pojawiła się Teresa Teng (鄧麗君; Dèng Lìjūn), która wprowadziła alternatywę. Było nią łączenie mando- i canto- popu.

Mówiąc o mandopopie nie można zapomnieć o Faye Wong! Nazwano ją azjatycką divą.  Była tą pierwszą chińską wokalistką, która wystąpiła w Nippon Budokan – największej hali koncertowej w Japonii.

Rok 2000, przełomowy dla wielu nas, bo pewnie większość kojarzyła go z datą końca świata, dla chińskiego rynku muzycznego oznaczał wielkie BUM! Jak grzyby po deszczu, przepraszam za wyrażenie, ale tak właśnie było, obserwujemy masowe narodziny muzyków c-popu.  No.1. 2010 chińskiej sceny muzycznej  – Jay Chou był tą postacią showbiznesu i zarazem tym muzykiem, który na scenie zaprezentował obok popu: R&B czy rap. Pojawiają się takie nazwiska jak: Elva Hsiao (No.7. w 2010) czy Jolin Tsai (NO.2. w 2010).Łączenie tradycyjnego brzmienia (tradycyjne chińskie instrumenty gubin i pipa) z zachodnimi nowinkami można było zaobserwować dzięki sławnej chińskiej trójce wokalistów. Są to: Jay Chou, JJ Lin czy Leehom Wang. To dzięki ostatniemu z nich nowoczesne brzmienie splatane z tradycją stało się tak znane na świecie.

Reklamy

3 komentarze do “Mandopop jest to…

 1. Od siebie co mogę zaproponować, to młodego pokolenia wokalistki: Jiang Yu Chen (江语晨) i Amber Kuo (郭采洁). Jest to tajwański pop, ale przypadł mi do gustu. Z gatunku Thai-Rock-a, Knomjean (Kullmas Knomjean).
  Jest jeszcze Faith Yang Nai Wen (楊乃文) w szczególności ze swoim albumem One z 1997 roku.
  F.I.R, nie muszę rekomendować:)
  Cóż jeszcze… ?
  Jako że jestem fanem dobrego azjatyckiego kina i muzyki filmowej, polecam ost-a do filmu Hua Mulan (花木兰) z 2009 roku.

  Pozdrawiam 🙂

 2. Hej,

  Ja także lubię pop tajwański, ale to jest na inny tekst materiał:) Bo zrobi się tu taki tłok – jak Chinach:p
  F.I.R., ach, od nich zaczynałam i bardzo ich lubię. Mają ciekawy styl i Chińczycy bardzo ich lubią. Tak bardzo, że znajomy ostatnio stwierdził, że prześle mi chińskie wydania ich płyt:-)
  Co do kina, też lubię, bo jest takie inne… poza tym lubię horrory z Azji. A tą ścieżkę przesłucham z chęcią:-)

 3. Pingback: S-M-I-L-E | Bo Świat Jest Ciekawy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s