Chiński Festiwal Smoczych Łodzi

Chiński Festiwal Smoczych Łodzi znany jest na całym świecie pod nazwą Dragon Boat Festival.

Nazywany także Festiwalem Piątego Miesiąca lub Duanwu / Duanwujia (przez co Chińczycy rozumieją Festiwal Najdłuższego Południa). 

                                                                                                                                            Kiedy? 

Chiński Festiwal Smoczych Łodzi przypada na piąty dzień piątego miesiąca kalendarza księżycowego. W tym roku tym dniem był  poniedziałek 6 czerwca. 

Skąd pochodzi tradycja obchodzenia Festiwalu Smoczych Łodzi?

Festiwal jest upamiętnieniem pamięci patriotycznego literatra Qu Yuana (choć należy zaznaczyć, że same wyścigi łodzi istniały w południowych Chinach przed zrodzeniem się tradycji celebrowania festiwalu ku pamięci Qu). Poeta utopił się w rzece Miluo. Okoliczni mieszkańcy chcieli znaleść i wyłowić jego ciało. W tym celu na łodziach przeszukiwano rzekę. Do wody wrzucano ryż. Miał to być sposób na ryby, aby zamiast zjeść ciało poety żywiły się nim. 

Tradycja festiwalu ewulowała latami. Zaczęło się od skromnych obchodów żałobnych, a skończyło na święcie narodowym. 

Kim był Qu Xuan?

Tak jak wyżej napisałam, to jeden z chińskich literatów. Lata jego życia przypadły na okres Walczących Królestw ( 475 – 221 przed Chr.). W wyniku intryg utopił się w rzece Miluo (jest to jedna z najczęściej opowiadanych legend o Qu przez Chińczyków i to ją po raz pierwszy słyszałam z ust zaprzyjaźnionego Chińczyka). 

Czym charakteryzuje się festiwal?

Oczywiście już sama nazwa mówi nam wiele. Festiwal Smoczych Łodzi, to oczywiście wyścigi łodzi. Co roku od ponad 2 tysięcy lat w poniedziałek rano tysiące mieszkańców ubranych na biało pływa wzdłuż rzeki w której wg legendy utopił się Qu Yuan. Chińczycy śpiewają antyczne pieśni, pragną przywołać ducha poety. 

W południowych Chinach festiwal jest corocznym turniejem łodzi. Co roku przyciąga dziesiątki tysięcy odbiorców. 

Podczas festiwalu Chińczycy jedzą pierogi z ryżu (nazywane są zongzi /zong – zi). Jest to kleisty ryż zawiniety w liście bambusa lub trzcinę cukrową. Przewoźnicy łodzi mają saszetki z ziołami, które mają podwójne znaczenie. Chronią przez złymi duchami oraz posiadają znaczenie medyczne; mianowicie pomagają na bezsenność i odstraszają komary. Wśród rolników z oklic Zhuang odbywa się co roku konkurs zielarski. Z rzadkich roślin oferują produkty lecznicze. A skąd powiązanie ziół z tym festiwalem? Chińczycy wierzą i przekazują z pokolenia na pokolenie, że w tym dniu panowały starszne choroby – więc mamy już wytłumaczenie na obecność saszetek z ziołami. 

Czy festiwal jest obchodzony wyłącznie w Chinach?

Nie. Festiwal Smoczych Łodzi odbywa się także m.in.: w Kanadzie, Australi, Hong Kongu, Singapurze czy USA, a nawet w Polsce (V Chełmińskie Regaty Smoczych Łodzi odbyły się 25 maja 2011 na Jeziorze Starogrodzkim, tutaj załączam dla chętnych link do plakatu reklamującego regaty: http://www.dragonboat.pl/teksty/2011_05_chelmno_plakat.jpg). 

O festiwalu i legendzie o Qu opowiadał mi przyjaciel z Chin – Li. 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s