Ikony c-music

TOP. 10

czyli

lista najlepiej

zarabiających muzyków

w chińskiej branży muzycznej

2010

Chińska branża muzyczna obejmuje:Chiny,Hong Kong,Tajwan,Singapur i Malezję. W 2010 roku królem sprzedaży został Jay Chou.

Lista (obok zarobków) odzwierciedla bardzo ważny fakt:duża część najlepiej zarabiających i najpopularniejszych gwiazd wchodzi do c –music z Tajwanu.

1. Jay Chou,852 mln NTD

Jedna z wielkich ikon c-music,nie można mówić o tamtejszej muzyce bez niego. Autor tekstów, kompozytor i piosenkarz w jednej osobie. Czterokrotnie zdobył nagrodę World Music Awards. Sprzedał ponad 25 milionów albumów na całym świecie. Jego muzyka jest bardzo indywidualna i osobliwa,to połączenie popu,rocka i R &B,przemieszanie Wschodu z Zachodem. Warto zaznaczyć,że jako tekściarz napisał piosenki dla wielu tajwańskich gwiazd,takich jak Jolin Tsai, Valen Hsu i LeehomWang.

Oficjalna strona:http://www.jay2u.com/ (tylko w jęz. chińskim)

2. Jolin Tsai,475.69 miln NTD

Znana także jako Cai Yilin. Jedna z najbardziej popularnych tajwańskich piosenkarek. W 2006 roku ilość sprzedanych albumów wywindowała ją na pierwszą pozycję. Niektórzy nazywają ją azjatycką Britney Spears. Prywatnie uważam jej muzykę za lekką,przyjemną dla ucha a ponadto miłą dla oka panów (w przypadku klipów video). Trochę kiczu,różowych kiecek,świecących gadżetów i lekkiego wyuzdania. Myśląc o mandaryńskiej wersji popu na pewno należy ją poznać.

Oficjalny profil na Warner Music Taiwan:http://www.warnermusic.com.tw/artist/jolin

3. S.H.E,380 miln NTD

Tajwański girl –band. Dziewczyny nagrały dwanaście albumów osiągając ponad 5 mln  sprzedaży. Grupa
założona po konkursie śpiewu w 2000 jest jednią z najbardziej liczących się w branży. Zespół to trzy energetyczne,i tak różne,dziewczyny. Są to: Selina Jen,Hebe Tien i Ella Chen. Pomysł na nazwę zespołu,podobnie jak w przypadku F.I.R.,wziął się od pierwszych liter ich imion. W Azji są jak tytuł jednej z najbardziej znanych ich piosenek:Superstar.

Oficjalny profil na HIM International: http://www.him.com.tw/artist_a.asp?aid=1

Oficjalny profil na WOW Music: http://www.wowmusic.hk/artist/026_bio.htm

4. Show Luo,341.3 mln NTD

Znany także jako Alan Luo. Host telewizyjny, aktor i piosenkarz. Zdobył pierwszą nagrodę śpiewu w wieku siedmiu lat. Grał koncerty w Chinach i współpracował z Jolin Tsai, Vivian Hsu i Jay Chou.

Regularnie występuje w reklamach,w tym McDonalds i Pepsi.

Oficjalny profil: http://www.universes-star.com/star/index.htm

5. Leehom Wang,245.08 mln NTD

Urodzony w Ameryce tajwański piosenkarz i gwiazda filmu. Sprzedał ponad 15 milionów albumów w całej Azji. Lee Hom Wang pisze i komponuje własne utwory. To dobry muzyk,całkiem ciekawy wokalista. To m.in. dzięki niemu możemy słuchać połączenia tradycyjnego brzmienia (instrumenty gubin i pipa) z zachodnimi nowinkami.

Oficjalna strona: http://www.wangleehom.com/

6. Fahrenheit,220 mln NTD

Boys –band z Tajwanu,gdzie cieszy się ogromna popularnością. Powstał w 2006 roku. Śpiewają w składzie:Arron Yan,Wu Chun,Calvin Chen i Jiro Wang. Ich piosenki to w większości pop – ballady i piosenki,które nazywa się tzw. bubblegum pop (wesołe,optymistyczne z przekazem dla młodzieży).

Oficjalna strona: http://www.him.com.tw/artist_a.asp?aid=6

7. Elva Hsiao,214.04 mln NTD

Elva Siu. Tajwańska dance –diva z Taipei. Jedna z najbardziej popularnych artystek w Chinach. Wydała dwanaście albumów. Debiutancki krążek sprzedał się w milionie egzemplarzy – dając jej stałe miejsce w chińskim przemyśle muzycznym.

Oficjalna strona: http://www.loveelva.com/

8. Mayday,171.5 mln NTD

Alternatywny rock z Tajwanu. Grupa założona w latach 90. Większość piosenek napisana jest w mandaryńskiej odmianie chińskiego.  Często cytowani jako jeden z pionierów muzyki rockowej na Tajwanie. Na pewno nie można ich pominąć jeśli mówi się o chińskim showbiznesie muzycznym. Wielu uważa ich za jedną z najlepszych grup rockowych na terenie Azji.  Pierwszy raz można było o nich usłyszeć w 1990 roku. W składzie: Ashin,Monster,Stone,Masa,Guan You (tudzież Ming). Grają poprock, mandopop i alternatywny rock.

Blog o zespole: http://maydaytaiwanband.blogspot.com/

9. Kenji Wu,155.75 mln NTD

Tajwańska gwiazda mandopopu. Piosenkarz,tekściarz i aktor. Zadebiutował w 2000 roku. Jest wielką muzyczną gwiazdą w Azji. Twarz sławnej MMO Legend of Immortal.

Oficjalna strona: http://www.seedmusic.com.tw/Singer/Profile.aspx?singerid=1

10. Rene Liu,136.12 mln NTD

Tajwańska piosenkarka i aktorka. Rene Liu jest wszechstronnie utalentowaną gwiazdą. W przeciwieństwie do wielu gwiazd z roku na rok staje się ciekawszą i lepszą artystką. Perwsza laureatka Asia Pacific Movie Festiwal.

Oficjalna strona:http://www.rene-liu.com/

(100 milionów NTD = około 3 miliony USD). źródło:CpopAccess

Arykuł ukazał się na stronie: http://echiny.pl/kultura/muzyka-chin/ikony-muzyki-chinskiej/

Reklamy

2 komentarze do “Ikony c-music

  1. no tak Jay Chou to nie jest zaskoczenie, chłopak zasłuzył, bo fajną muzykę tworzy… Alan 4 myslałęm, że będzie wyżej- nie wiem dlaczego, ale jakoś tak kojarzy mi się jako taki hmm bardzo komercyjny muzyk, lubiący występować w reklamach itp(muzykę jego lubię) Leehom, którego wielbię ponad wszystko- oo 5…. Chyba spróbuję zapoznać się z tworczoscią Rene Liu, bo widzę, że chyba warto… Co do Jolin to się zgadzam z Twoją opinią, mnie jakoś poki co nie zachwyca jej twórczość, owszem ma kilka fajnych chwytliwych kawałków, ale nic ponad to…

    • Odnoszę wrażenie, że Jay Chou to już żywa legenda w Chinach i Azji. Ale rzeczywiście zaslużył na to. Zdolny muzyk, ciekawy artysta i uwielbiam wiele jego numerów, mimo że nie jest moim no.1 z c-music. Do Leehoma mam sentyment, on po prostu bawi sie muzyka, co uwielbiam:-) Rene… myślę, że z nią jak z każdym innym muzykiem z tych bardziej znanych warto się zapoznać, aby mieć własne zdanie na ich temat – jeśli interesuje się tym rynkiem muzycznym. A Jolin, „Love, love…”:D do końca już chyba będzie mi się kojarzyła z tą piosnką i wersja koncertową. Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s