Sidney Nolan – słów kilka o najbardziej znanym australijskim malarzu i grafiku

 

Dzisiejszy wpis nie będzie związany z Azją, jak zdecydowana większość postów. Ostatnio postanowiłam skończyć z moją niewiedzą zw. z Australią. Tym bardziej, że moja wiedza zaczynała się i kończyła na świecie przyrody… Upss…  Niektórzy mogą powiedzieć, że to i tak już coś, ale mój głód wiedzy, musiał zostać zaspokojony.

Wzięłam się do roboty, a raczej w obroty wyszukiwarkę google i kilka pozycji książkowych. I tak pewnego dnia poznałam nazwisko – Sidneya Nolana. Mówi Wam ono coś? Mi nic a nic nie mówiło, kiedy je pierwszy raz usłyszałam. Dziś jest już inaczej.

Sidney Nolan był jednym z najbardziej znanych malarzy i grafików w Australii. Urodził się w 1917 roku na przedmieściach Melbourne, zmarł w Londynie w 1992 roku w wieku 75 lat.

Nolan słynął z malowania osobistych interpretacji historycznych i legendarnych postaci.  Dodam, że Australijczycy mają bardzo ciekawych bohaterów… Kiedy przeczytałam o kilku z nich na mojej twarzy pojawił się gigantyczny uśmiech. Wielu z nich to tzw. czarne charaktery. Za jednego z nich (w Australii tacy czarni bohaterowie ich ludowych legend nazywani są bushrangers) uznawany jest niejaki Ned Kelly. A kim on był, że stał się tak słynny? To po prostu morderca, który doczekał się szubienicy. Dlaczego o nim wspominam? Ponieważ Sidney Nolan namalował serię obrazów poświęconych Nedowi – i jest to jeden z najbardziej znanych cykli obrazów tego artysty w Australii.

Nie będę zarzucała Was masą innych informacji o Nolanie – Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam tutaj (informacje plus galeria obrazów) : http://www.sidneynolantrust.org/pages/sidney.php

Obrazy Sidneya Nolana można także oglądać na stronie National Library of Australia: http://www.pictureaustralia.org

A to kilka z moich ulubionych dzieł jego autorstwa:

Figure in landscape

 

Quilting the Armour

 

 

Gallipoli

 

Antarctica (3)

Załączone obrazy pochodzą ze stron:

http://www.sidneynolantrust.org

http://www.pictureaustralia.org

1 komentarz do “Sidney Nolan – słów kilka o najbardziej znanym australijskim malarzu i grafiku

  1. Pingback: „Dorwać Milata” | Bo Świat Jest Ciekawy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s