„Chciałem opowiedzieć o współczesnych Indiach…” – wywiad z Pawłem Skawińskim, autorem książki „Gdy nie nadejdzie jutro”


Skąd zrodził się pomysł na napisanie reporterskiej opowieści „Gdy nie nadejdzie jutro”?

Chciałem opowiedzieć o współczesnych Indiach. O tym co się dzieje w tym kawałku naszej planety, który jest nam kompletnie nieznany, a gdzie w przyszłości będą zapadały najważniejsze decyzje właśnie nas dotyczące. I to prawdopodobnie bez naszego udziału, jeśli się nie obudzimy i nie zaczniemy uczyć się Wschodu.

Brakuje takich książek. Może dlatego, że łatwiej i wygodniej jest obserwować świat siedząc w fotelu, przed komputerem podpiętym do internetu. Ale chociaż internet jest wspaniałą sprawą,  kipi opiniami, ideami, pomysłami, to jednak jest tylko odbiciem prawdziwego świata. Kompletnie nie rozumiem jak można pisać o jakimś kraju, albo ważnym wydarzeniu, na przykład o rewolucji w krajach arabskich siedząc w redakcji w Warszawie. Żeby o czymś uczciwie pisać trzeba się ubrudzić, zmęczyć, spocić. Poczuć atmosferę ulicy, wejść między ludzi. Nawet jak się nie zna lokalnego języka, to można wczuć się w nastroje ludzi. Przecież człowiek komunikuje się przede wszystkim niewerbalnie.   

Taki banalny przykład – protesty w Hiszpanii. Tak blisko, w Europie, a niemal nikomu nie chciało się tam pojechać. I ukuto powszechnie obowiązującą teorię, że na placach Barcelony i Madrytu protestowali młodzi, leniwi, bezrobotni. A wystarczyło tam pojechać, porozmawiać z tymi ludźmi, żeby zorientować się, że chodziło o demokrację. Że ci ludzie chcą zmiany systemu w Hiszpanii, bo teraz ich głos nic nie znaczy – niezależnie jak zagłosują, rządzą dwie partie, które różną się między sobą tylko retoryką.

To jest zadanie reportażu – pokazać nieznany nam wycinek rzeczywistości, i tego „Obcego”, w sposób jak najbardziej uczciwy. Moja książka jest właśnie zbiorem reportaży, a nie relacją z wycieczki do Indii. Pisanie tych najmocniejszych było trudną przeprawą, musiałem je odchorować. Te reportaże dotykają bardzo różnych tematów – nie wiem czy to jest zaleta, czy wadą książki, ale bardzo zależało mi na pokazaniu różnych fragmentów współczesnych Indii. Dlatego też dużo eksperymentowałem z formą, znalazł się tam nawet wywiad.

Prawdopodobnie następna książka skupi się już na jednym, dużym temacie i zostanie napisana w jednym stylu.   
 
Gdyby miał Pan w jednym zdaniu powiedzieć: „Gdy nie nadejdzie jutro” jest to opowieść o…?

… współczesnych Indiach i Nepalu, miejscach, które funkcjonują w naszej świadomości jako czysta egzotyka, a zasługują na uczciwe potraktowanie, przyjrzenie się im ponownie, bez uprzedzeń.


Poprosiłabym o rozwinięcie zdania ” Ludzie, których spotkałem na swojej drodze w Indiach i Nepalu…”:

… zawsze mnie zaskakiwali. Podejściem do życia, uporem, konsekwencją, hartem ducha. To pozytywne postacie. A negatywne – no cóż, trudno zrozumieć ciemną stronę natury ludzkiej. Może to naiwne, ale wciąż myślę, że jednak płacą dużą cenę za swoje przewinienia. Człowiek jednak woli być uczciwy, chce być w porządku. Tak dla samego siebie, dla zdrowia psychicznego.  Ale też nie ma ludzi kryształowych, bez wad. Nie ma ludzi świętych – nawet ci święci, grzeszą jak diabli.

Paweł Skawiński – Urodzony w 1981 roku w Kielcach. Ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dziennikarz specjalizujący się w Azji. Na subkontynencie pracował w jednej z tamtejszych korporacji oraz jako wolontariusz. Częściej przebywa w Indiach i Nepalu, w Polsce tylko pomieszkuje. W Nepalu nakręcił dokument filmowy o największej na świecie rytualnej ofierze ze zwierząt. Pracuje społecznie przy projekcie „Piekarnia w Nepalu”, który ma na celu budowę piekarni dla uchodźców tybetańskich na północy kraju (https://www.facebook.com/piekarniawnepalu, http://piekarniawnepalu.dreamhosters.com/?page_id=51)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s