Pierwsza drukowana po polsku obszerna relacja o Chinach

Tym razem trochę z historii. Zastanawialiście się może kiedyś kto jest autorem i z jakiego okresu pochodzi pierwsza drukowana po polsku informacja dotycząca Chin…?

Dla tych z was, którzy nie znają odpowiedzi idę z pomocą. Otóż jej autorem jest Michał Boym. To postać niezwykle ciekawa; był polskim orientalistą, jezuitą, przyrodnikiem, kartografem, sinologiem (jednym z pierwszych w Europie), znawcą chińskiej medycyny oraz misjonarzem w Chinach. Na kartach historii zapisał się jako poseł cesarza Yongli do Ojca Świętego. Każdy kto jest zainteresowany jego osobą powinien sięgnąć po „Opisanie świata” przełożone i opracowane przez Edwarda Kajdańskiego oraz kilka tytułów książek, których autorem jest również wcześniej wymieniony E. Kajdański (urodził się, wychował i studiował w Chinach oraz przez lata pracował polskich placówkach dyplomatycznych, konsularnych i handlowych w Państwie Środka).

Pierwsza drukowana po polsku informacja o Chinach nosi tytuł „Listy różne ku chwalebney ciekawości y chrześcijańskiemu zbudowaniu służące z Azyi, Afryki, Ameryki niegdyś (…) do Europy przesłane”. I wydanie relacji Michała Boyma pochodzi z roku 1653 i napisane jest w języku włoskim. Polski przekład mamy dopiero z 1756 roku. W listach-relacjach z Chin naszego misjonarza można dowiedzieć się o pierwszych próbach dotarcia europejskich kupców i misjonarzy do kantonu i osiedlenia się na terytorium prowincji.

Źródło: Edward Kajdański, „Perłowy Trójkąt”, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa, 1987 rok.

3 komentarze do “Pierwsza drukowana po polsku obszerna relacja o Chinach

    • Widzisz, bo zazwyczaj jest tak, że mało kto zastanawia się nad podstawowymi sprawami. Pamiętam jak jeden z moich profesorów chcąc zobaczyć czy student jest inteligentny i zna filary przedmiotu pytał o najbardziej banalną rzecz z danej dziedziny wiedzy. Nagle okazywało się, że połowa ludzi się na tym wykładała…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s