„To skomplikowane. Julie”, Jessica Park

Park_To skomplikowane_Julie_3D
W domu Watkinsów zdecydowanie coś nie gra. Rodzice są mili, ale jakby nieobecni. Matt jest piekielnie zdolnym studentem matematyki, ale nawet kabelek USB nawiązuje kontakty łatwiej niż on. Celeste wyraźnie odstaje od rówieśników i ma pewien baaardzo dziwny zwyczaj…

Jest jeszcze najstarszy brat, Finn: zabawny, mądry, wrażliwy, otwarty… Tylko że kompletnie nieosiągalny. Można z nim pogadać tylko na czacie.

Julie, która właśnie zaczęła studia, zamieszkuje właśnie z nimi. Nie przypuszcza, że stanie się kimś ważnym dla rodziny Watkinsów. I że to będzie aż tak skomplikowane.

„To skomplikowane. Julie”

Napisana językiem nowoczesnym, lekka i przyjemna w lekturze (P.S.: statusy z Facebooka pojawiające się w treści powieści – inteligentne i przezabawne), a jednocześnie przemycająca pozytywne wartości. Do tego przemyślana fabuła, z rozdziału na rozdział nabierająca rumieńców i tempa. Postacie intrygujące. Finn jest niczym jedna wielka zagadka. Matt kusi intelektem i osobliwym sposobem bycia. Celeste ma swoją tajemnicę i jest nieszablonową nastolatką. Jest jeszcze Julie, która właśnie zaczęła studia w Bostonie i z powodu nieszczęśliwych okoliczności wylądowała w domu Watkinsów (w tej na pozór idealnej rodzinie zdecydowanie coś nie gra i główna bohaterka powieści Park postanawia poznać prawdę i jej pomóc).
To było naprawdę miłe zaskoczenie wziąć do ręki powieść przeznaczoną dla młodzieży i nie móc się od niej oderwać. Dość ciekawie zarysowana psychologiczna warstwa książki nie jest nazbyt „udoroślona”, a jednocześnie na tyle ciekawie i mądrze poprowadzona, iż młody czytelnik może z niej wynieść pozytywne wartości. A tematów poruszonych przez autorkę jest wiele, m.in.: przeszłość – teraźniejszość (jak wydarzenia z przeszłości wpływają na nasze aktualne życie), prawda – fikcja (nie zawsze wszystko jest tym, czym się wydaje być), przyjaźń i miłość (jak wpływają na nasze życie), relacje rodzinne (bywa, że można je określić po prostu jako „to skomplikowane), problemy na linii dziecko – rodzic (czy da się naprawić relacje, które „kuleją”) czy tajemnice (co się za nimi skrywa?).
„To skomplikowane. Julie” to przyjemna, zabawna i całkiem mądra książka o przyjaźni, miłości i tym, że nie wszystko jest tym, czym mogłoby się nam wydawać. Zdecydowanie nie jest to literatura aspirująca do bycia „wielką”, ale nie można powiedzieć o niej również, iż to „banalna” powieść. Z chęcią poznałabym dalsze losy Julie i rodziny Watkinsów. 
„To skomplikowane. Julie”, Jessica Park
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: OMGBook
Rok wydania: 2016
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s